آسیب‌های ورزشی فراگیر برای شناگران

به گزارش سیمین شارژ | شارژ همراه اول | شارژ ایرانسل به نقل از خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا کاظمی فیزیوتراپیست و مسئول کمیته توانبخشی هیئت پزشکی ورزشی استان مرکزی، در معرفی رشته ورزشی شنا و آسیب های رایج آن گفت: ورزش شنا از رشته های مفرح ورزشی به حساب می آید و علاقه مندان خاص خود را دارد . با توجه به اینکه دراین رشته برخوردی بین ورزشکاران وجود ندارد و همچنین در داخل آب انجام می شود، معمولا آسیبهای  شدیدی در پی ندارد و درصد آسیبها پایین است؛ با این حال تکرار زیاد حرکات و فشار بیش از حد و همچنین انجام غلط حرکات می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل و عضلات شود. معمولا اکثر آسیبها جنبه مزمن دارند و به تدریج خود را نشان می دهند.

آسیبهای ستون فقرات

آسیب های ناحیه گردن 

کنترل تنفس یکی از موارد مهم در شنا است. بیشتر شناگران توجه زیادی روی زمان بندی نفس گیری دارند ولی ممکن است روی حرکت گردن دقت لازم را نداشته باشند . تکرار زیادی
حرکات گردن و یا تکنیک نامناسب می تواند باعث ایجاد فشار و درد در این منطقه شود.

آسیب های فراگیر در شنا

  آسیب های ناحیه کمر 

آسیب در این منطقه غالبا در شنای پروانه و به علت افزایش بیش از حد در قوس کمر ایجاد می شود که در شنای قورباغه نیز می تواند وجود داشته باشد. این حالت باعث فشار در قسمت انتهایی ستون فقرات کمری و ایجاد درد می شود . در صورت تکرار زیاد و غلط حرکات و انجام ندادن حرکات اصلاحی این مسئله می تواند شکستگی و لیز خوردگی در مهره را نیز ایجاد کند.

 آسیب های فراگیر در شنا

آسیبهای اندام فوقانی

 آسیب مفصل شانه : شایعترین محلی که در شنا دچار آسیب می شود ، مفصل شانه است. یکی از مهمترین آسیب ها با عنوان “شانه شناگران” شناخته می شود که علت آن فشار بیش از حد روی عضلات چرخاننده شانه(روتاتورکاف) است، (عضله دوسر بازویی معمولا بیشتر دچار التهاب وکشیدگی می شود) که این امر بخاطر تکرار خیلی زیاد حرکات چرخشی شانه و خصوصا وضعیت نامناسب دست موقع ورود به آب اتفاق می افتد.البته عدم تعادل بین عضلات کمربند شانه ای و یا کوتاهی عضلات در این منطقه نیز می تواند زمینه ساز بروز درد و التهاب شود. یکی دیگر از موارد شدید در شانه آسیب به لبه مفصلی (لابروم) است که می تواند کار را به جراحی بکشاند.

 آسیب های فراگیر در شنا

آسیبهای اندام تحتانی

آسیب مفصل زانو 

عارضه زانوی شناگران نیز از موارد شایع درد در این رشته و خصوصا در شنای قورباغه است و علت آن باز و بسته شدن مکرر زانو همراه با چرخش داخلی ران است که باعث ایجاد فشارمداوم در سمت داخل کشکک زانو می گردد.

 آسیب های فراگیر در شنا

گرفتگی عضلانی

عضلات بازو و پا از مناطق شایعی هستند که می تواند دچار گرفتگی شوند. در این موارد عضله منقبض شده درهمان حال باقی می ماند و ریلکس نمی شود و درد و سفتی در محل ایجاد می کند. این مسئله عموما به علت خستگی و یا ضعف عضلات ایجاد می شود .

آسیب های فراگیر در شنا

مشکلات گوش

یکی از مشکلاتی که در ورزش شنا پیش می آید ، عارضه گوش شناگر است که ناشی از التهاب كانالگوش خارجی است و عامل آن عفونت باكتريایی يا قارچی است كه عموما بر اثر خشک نکردن مجرای گوش خارجی ايجاد می شود. علامت بالینی آن درد و خارش گوش با يا بدون ترشح است .

 آسیب های فراگیر در شنا

انتهای پیام /

آسیب های ورزش شنا

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *