تامین تجهیزات پزشکی بیمارستان های دولتی کنترل می شود

به گزارش سیمین شارژ | شارژ همراه اول | شارژ ایرانسل به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رضا مسائلی اظهار داشت: بعد از طرح تحول سلامت، سیستم پایش، نظارت، کنترل و رهگیری تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان ها استقرار یافته است که بر کنترل دقیق فرآیند تامین تجهیزات پزشکی بیمارستانی نظارت دارد.
وی اضافه کرد: کمیته تجهیزات پزشکی بیمارستان ها در زمینه تامین تجهیزات پزشکی تصمیم گیری می کند و تامین دارو و تجیهزات پزشکی در بیمارستان ها تحت نظر این کمیته است؛ بنابراین نمی توان گفت که تامین تجهیزات و ملزومات بیمارستان ها، با رای و نظر یک نفر به انجام می رسد و آن فرد در این زمینه ذینفع است.
مسائلی درباره فرآیند تهیه و تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی و جراحی برای بیمارستان های دولتی و دانشگاهی گفت: تامین این تجهیزات و ملزومات بعد از طرح تحول سلامت نسبت به گذشته، تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است و این تجهیزات از مبدا تولید در داخل یا خارج کشور تا مصرف در بیمارستان ها کاملا تحت کنترل است.
وی تاکید کرد: فرآیند کنترل تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان ها، شامل قیمت و کیفیت کالا نیز می شود.
مدیرکل تجهیزات پزشکی اظهار داشت: همچنین پرداخت بیمه ها بر اساس قیمت هایی است که از سوی کمیسیون قیمت گذاری تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تعیین می شود و بعد از تعیین آن، بیمه ها در همان سقف، مجاز به پرداخت هستند و مراکز درمانی نیز در این چارچوب عمل می کنند.
مسائلی با اشاره به شایعات اخیر درباره رابطه مالی پزشکان و جراحان با شرکت های تجهیزات پزشکی افزود: اینکه گفته می شود این سیستم دچار اختلال است، صحیح نیست، البته نمی توان تخلفات احتمالی در بخش خصوصی را انکار کرد؛ اما این مساله به آن معنا نیست که این تخلفات جامعیت دارد یا اینکه تمام پزشکان و جراحان کشور با شرکت های تجهیزات پزشکی رابطه مالی دارند چراکه اصل کار فرآیندی روشن، دقیق و قابل ارزیابی و رهگیری است.
وی تصریح کرد: اگر افرادی در این زمینه شکایتی دارند، می توانند شکایات خود را در سامانه 190 به ثبت برسانند، تا توسط مراجع ذیربط پیگیری شود.
مسائلی خاطرنشان کرد: پزشکان و جراحان نیز می توانند طبق نوع و ضرورت انجام عمل جراحی، اندازه و نوع تجهیزات مورد نیاز خود را مشخص و اعلام کنند.
مشاور وزیر بهداشت گفت: تامین تجهیزات مصرفی بیمارستان ها در فهرستی از سوی وزارت بهداشت در سامانه www.imed.ir منتشر می شود، مراکز درمانی بر اساس آن، اقدام به خرید تجهیزات پزشکی می کنند و بعد از این مرحله، کمیته تجهیزات پزشکی بیمارستان ها در این زمینه تصمیم گیری می کنند.
مسائلی تاکید کرد: بعد از طرح تحول سلامت، بیمارستان های دولتی و دانشگاهی مکلف شدند که بیماری را برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان ها ارجاع ندهند؛ بنابراین تمام فرآیند درمان در داخل بیمارستان انجام می شود و امکان رابطه مالی بین پزشکان و شرکت های تجهیزات پزشکی وجود ندارد.
اجتمام**9185**1834

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *