سخنرانی ولایتی در ژنو

رخدادهای 28 فروردین 64

چکیده:

امام خمینی: دانشگاه ها باید روش توده های مردم را داشته باشند و در مقابل قدرت ها بایستند.

 

دکتر ولایتی در کنفرانس ژنو:  ایران بیش از این حاضر نیست بمباران های شیمیایی عراق را تحمل کند.

 

موسوی: ما آمادگی ایستادگی در تمام جبهه ها را داریم.

 

سفیر شوروی: رژیم عراق موشک های دور برد در اختیار ندارد.

 

دیدار مسئولان آموزش عالی با امام خمینی

آقای ایرج فاضل وزیر فرهنگ و آموزش عالی و معاونان این وزارت خانه دیروز به حضور امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رسیدند.

امام در این دیدار فرمودند: امیدوارم احساس کرده باشید که همه دردهای ایران از دانشگاه شروع شده است. دانشگاه، تلخی داشت که به این زودی ها رفع نمی شود. جدیت و فداکاری لازم دارد تا دانشگاه، دانشگاه بشود. دانشگاهی که حق نداشت از مصالح ایران و اسلام صحبت کند، دانشگاهی که نماز خواندن در آن عیب بود، دانشگاهی که تمام گرفتاری های ما منشاش در آن بود، دانشگاه نبود.

امام تاکید کردند: شما باید کوشش کنید و دانشگاه را اصلاح کنید و احساس کنید که اسلام است که می تواند دانشگاه را اصلاح کند و اصلاح دانشگاه زمانی آسان است که فرزندانمان را از دوره دانش آموزی زیر نظر بگیریم که اگر فرزندانمان در کودکی درست تربیت شدند، دانشگاه زحمتش کمتر می شود .امیدوارم با کوشش اساتید و معلمین، وضع به صورتی درآید که فردی که دوره درسی اش تمام شد، فردی متعهد بار آمده باشد، فردی که بداند باید برای کشورش خدمت کند و کاری به رضایت کشورهای بیگانه نداشته باشد.

امام تاکید کردند: دانش تنها فایده ندارد، بلکه دانش و تعهد باهمند که می توانند انسان را به جایی برسانند که محتاج دیگران نباشد و پیش خدا آبرومند باشد. البته این کار مشکلات و ناگواری هایی دارد، هر کس بخواهد کار مثبتی انجام دهد، این طور نیست که همه از آن کار خوششان بیاید و آن را بپسندند. ممکن است کار حقی هم در ذائقه دسته ای تلخ بیاید ولی کسی که دنبال حق می رود و برای رضای خدا کار کند نباید به فکر این باشد که به او چه گفته اند، یا چه می گویند.(1)

 

 4600 شهید و مجروح در حملات شیمیایی عراق

وزیر امور خارجه کشورمان که به اتفاق تنی چند از مسئولان این وزارت خانه برای شرکت در کنفرانس خلع سلاح جهانی در ژنو به سر می برد دیروز در سخنرانی خود در این نشست بین المللی گفت: تنها در ظرف 6 هفته گذشته در نتیجه نزدیک به 33 مورد کاربرد سلاح شیمیایی از سوی رژیم عراق در حدود 4600 نفر مجروح و شهید شده اند.

دکتر ولایتی افزود: گاز تابون در جنگ جهانی دوم شناخته شده ولی به کار نرفته بود. رژیم عراق برای اولین بار به این عمل غیر انسانی مبارت نموده است و برای پرتاب این ترکیب سمی اخیرا از بمباران هوایی استفاده کرده است. وزیر خارجه تاکید کرد: کم کم قبح کاربرد سلاح های ضد انسانی شیمیایی به دلیل استفاده مکرر رژیم عراق از این سلاح در ذهن متجاوزین به حقوق ملت ها در سطح بین المللی رو به تنزل نهاده است.(2)

 

دیدار مسئولان اردوگاه های اسرا با نخست وزیر

گروهی از مسئولان اردوگاه های اسرا به اتفاق سرپرست کمیسیون اسرا عصر دیروز با آقای میرحسین موسوی نخست وزیر دیدار کردند.

آقای موسوی در این دیدار گفت: ما از آغاز انقلاب به جای اندیشیدن به منافع خود در فکر منافع همه ملت های اسلامی در جهان بودیم و معتقد بودیم رهایی یک ملت به تنهایی در جهان امروز امکان ندارد. به این دلیل ما دست قدرت های بزرگ را در به راه انداختن این جنگ به روشنی دیده ایم و این جنگ با  سرنوشت همه ملت های اسلامی در ارتباط است.

نخست وزیر تاکید کرد: ما امروز با تمام قوای خود آمادگی ایستادگی در تمام جبهه ها را داریم و  بر اثر همین ایستادگی است که رفته رفته بحث در مورد رفتن صدام در سراسر جهان علنی شده است.(3)

 

سفیر شوروی: عراق موشک دور برد ندارد

سفیر شوروی در تهران در مصاحبه ای با هفته نامه «ایران پرست دایجست» گفت: رژیم عراق موشک های دوربردی که بتواند شهرهای مرکزی ایران را هدف قرار دهد در اختیار ندارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: مسئله حزب توده جزئی از مسئله امور داخلی ایران است و شوروی قصد کوچکترین دخالتی را در این زمینه ندارد. سفیر شوروی با اشاره به ملاقات اخیر خود با معاون وزیر خارجه ایران و وزیر خارجه شوروی گفت: روابط دوجانبه ایران و شوروی به طور محسوسی بهبود یافته و دیدار معاون وزیر خارجه ایران با اندره گرومیکو وزیر خارجه شوروی نشانه پشتیبانی شوروی از ایران است.

منابع:

1. جمهوری اسلامی، 28 فروردین 64، ص 12
2. کیهان، 28 فروردین 64، ص 3
3. اطلاعات، 28 فروردین 64، ص 3
4. اطلاعات، 28 فروردین 64، ص 2

انتهای متن/

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *