کوروش عطایی: جایزه ویژه برای «درجستجوی فریده» انرژی ما را مضاعف کرد

به گزارش سیمین شارژ | شارژ همراه اول | شارژ ایرانسل به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ کوروش عطایی، کارگردان مستند «در جستجوی فریده» که در یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت موفق به دریافت جایزه ویژه این جشنواره شده، در پاسخ به این سوال که دریافت جایزه سینما حقیقت برای وی چقدر ارزشمند است و چقدر می تواند مسیر او را تحت تأثیر قرار دهد؟ گفت: فکر می کنم موفقیت و گرفتن جایزه در هر فیلمی از لحاظ اینکه همه عوامل آن فیلم برای ساخت فیلم بعدی انرژی و انگیزه مضاعفی بگیرند و فعالیت خود را بهتر ادامه دهند، مؤثر است و مؤثرتر از هر چیزی عکس العملی است که درخصوص این فیلم از مخاطبان گرفتیم و انرژی ما را چند برابر کرد.

کوروش عطایی درباره اینکه تصمیم دارد به مستندسازی ادامه دهد یا نه و به فکر ساخت فیلم داستانی بلند هم هست؟ گفت: تصمیم دارم مستندسازی را ادامه دهم ولی هنوز سوژه قطعی برای ساخت نداریم و قطعا به زودی برای ساخت مستند جدیدی مشغول به کار خواهیم شد. فعلا قصد ساختن فیلم بلند را ندارم، شاید در آینده این اتفاق بیفتد.

این مستندساز ادامه داد: برای من خیلی فرقی ندارد فیلم داستانی یا مستند بلند بسازم. به نظرم همه این بخش ها مهم و جزو سینما هستند و حتی مهم نیست فیلم در فرمت داستانی یا مستند ساخته می شود در این میان مهم سینما و ارتباطی است که با مخاطب گرفته می شود.

عطایی درباره اینکه چطور تصمیم به ساخت مستند «در جستجوی فریده» را گرفت؟ توضیح داد: 4 سال پیش با دیدن گزارشی در یک روزنامه درباره زندگی دختری که در ایران به دنبال خانواده واقعی اش می گردد، تصمیم به ساخت این مستند گرفتم. داستان کودکی که خانواده اش سال ها پیش او را در حرم امام رضا (ع) رها کردند و وقتی این دختر به شیرخوارگاه تحویل شد یک زوج هلندی که تصمیم داشتند بچه ای را به فرزندی بگیرند او را به انتخاب کرده و با خود به هلند بردند. این دختر بعد از 40 سال تصمیم می گیرد برای پیدا کردن خانواده واقعی اش به ایران سفر کند و طبق گزارش روزنامه، 3 خانواده مدعی می شوند خانواده واقعی او هستند. به نظر من قصه جذابی بود و با پیگیری توانستیم این کاراکتر را پیدا کنیم و چون تا به حال به ایران سفر نکرده و قرار بود به زادگاهش سفر کند در این فیلم سفرش به ایران اتفاق افتاد و بر این اساس مستند «در جستجوی فریده» را ساختم.

این کارگردان درباره اینکه موفق به دیدن کدامیک از فیلم های اکران شده در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت  شده و آیا این مستندها توانسته اند توجهش را جلب کنند؟ اظهار داشت: به دلیل اینکه در جشنواره سینما حقیقت امسال اکران فیلم داشتم و درگیر کارهای مربوط به این جشنواره بودم فقط موفق به دیدن تعداد کمی از فیلم ها شدم و برداشتم از دیدن این چند فیلم خوب بود و به نظرم این جشنواره امسال از سطح کیفی خوبی برخوردار بود و چند فیلم خوب در آن حضور داشت که با استقبال هم رو به رو شدند.

وی در پایان عنوان کرد: از اینکه این فیلم مورد توجه قرار گرفت و در بین 7 رشته نامزدها، این فیلم انتخاب شد خوشحال هستم و این موفقیت نشان می دهد داوران این فیلم را دوست داشتند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *